Results of the 109th Annual Baby Parade

 

2018 BABY PARADE CONTEST RESULTS
(Winners can pick up awards at the Ocean City Music Pier Welcome Center on Aug. 9 or at City Hall starting Aug. 10.)

 

Bamberger Award

 

Number: 101                                        

Names: Parker Cornick

Theme: Peal of Peck’s Beach

Parents: Liz Cornick

               

Hanscom Award

 

Number: 300                        

Names: Teagan, Delia and Jonas Byer

Theme: The Circus Comes To Ocean City

Parents: Jared and Kelly Byer

 

 

Dahlhausen Award

 

Number: 204

Names: Jonathan Jones-Carafa

Theme:  Ginger Beach House

Parents: Jennifer Jones

 

Canale Award

 

Number: 501                                        

Names:  Tyler and Summer Freeman

Theme:  OCBP Twins

Parents: Melissa Freeman

 

Most Outstanding Twins or Triplets

 

Number:  710        

Names: Garret, Liam and Payton Rose Friel

Theme:  OCFD: Ocean City Friel Department

Parents: Deborah Friel

 

Greatest Distance Traveled

 

Number: 302                                                     

Names: Gabriella Papapietro

Theme:  Strolling Southern Belle From Saratoga, California

Parents: Fran Papaietro

 

 

Division A (Fancy) Section 100 (under age 2) Winner

 

Number: 107                                                        

Names:  Victoria and Giuliana LaMota, Jacob Pensky

Theme:  The Wizard of OZ

Parents: Nicole and Antonio LaMota, Griselda and Brian Pensky

 

Division A Section 100 Runner Up

 

Number:  100                        

Names:  Scarlet Bernacki               

Theme:  Miss Scarlet, Fresh from “The Gardens”

Parents: Janae Bernacki

 

 

Division A Section 200 Winner

 

Number: 205                                                        

Names:  Kendall and Shannon Donnelly

Theme: Princess Tea Party

Parents:  Pamela Donnelly

 

Division A Section 200 Runner Ups

 

Number:  203

Names: Jackson and Cameron Davis

Theme: Up, Up and Away

Parents: Lori Davis-Griffin

 

Division A Section 300 Winner

 

Number: 303                                                        

Names:  Grace and Tierney Kane

Theme:  Fairy Garden Princess

Parents: Kelly Kane

 

Division A Section 300 Runner Ups

 

Number: 302                                                     

Names: Gabriella Papapietro

Theme:  Strolling Southern Belle

Parents: Fran Papaietro

 

 

Division B Section 400 Winner

 

Number:  408                        

Names:   Vivian Firmani

Theme:  Rock Lobster

Parents:  Rebecca Firmani

 

Division B Section 400 Runner Ups

 

Number:  400                                        

Names:  Victoria Selby

Theme:   Splish Splash

Parents:  Christina Selby

 

Division B Section 500 Winner

 

Number: 504                                        

Names:  Mackenzie and Ava Young, Aleissia Strama, and Audrey Doggendorf

Theme:   Go Granny Go

Parents:  Amy Young

 

Division B Section 500 Runner Ups

 

Number:  509                        

Names: Lilian Albright and Thomas Dickinson Jr.

Theme:  Going Ape for OC Golf

Parents:  Lindsay Dickinson

 

Division B Section 600 Winner

 

Number:  600                                        

Names:  Sophia, Gloria and Katelynn Neal, and Sebastian and Isabella Lynch

Theme: Cruella De Vil

Parents: Adrienne Marquette

 

Division B Section 600 Runner Ups

 

Number: 601                                        

Names: Rayleigh, Dillon, Ainsley and Grayson Forrester, Ava and Adler Shappell, and Elijah Poole 

Theme: The Greatest Show

Parents:  Kelsey Ernst, Blair Poole, Jessica Shappell

 

Division C Winner

Number:  708

Names:  Ryan and Angela Medio

Theme:  Ocean City Knows This is the Greatest Show

Parents:  Cindy Medio

 

Division C Runner Ups

 

Number:  703                                        

Names:   Kevin Kohlmann

Theme:  Cowboy Kevin on the Tail East

Parents: Keith Kohlmann

 

Number:  700

Names:  Eddie Kloss

Theme: Helicopter Eddie

Parents:  Ed and Kim Kloss

 

Anchor 

Best Float           

Ocean City Theatre Company’s Soptlight Performers Show Choir             

 

Best Musical Act             

Ed Coles Entertainers

 

  

DIVISIONS

 

DIV. A: Children in FANCY (formal, extravagant, traditional, etc.) decorated go-carts, strollers, coaches, kiddie cars, express wagons, etc. or walking.

Section 1: Up to 2 years old
Section 2: Two years up to 6
Section 3: Age 6 up to 10

NOTE: In Division A, if there is more than one child in a wagon, coach, etc., they will be placed in the section of the oldest child.

DIV. B: Children in COMIC (fun, silly, pop culture, etc.) decorated go-carts, strollers, coaches, kiddie cars, express wagons, etc. or walking.

Section 4: Up to 2 years old
Section 5: Two years up to 6
Section 6: Age 6 up to 10

NOTE: In Division B, if there is more than one child in a wagon, coach, etc., they will be placed in the section of the oldest child.

DIV. C: SMALL CHILDREN’S FLOATS. All vehicles including Express Wagons and Baby Carriages, with tops or sides built or added measuring than 3 x 5 feet.

DIV. D:  FLOATS entered by Hotels, Business Concerns, etc. All floats enter boardwalk via 5th Street Ramp and should be in line by 3:30 p.m. If you need to put your float together, you will need to do so off the boardwalk in the designated area on Fifth Street. We cannot have debris on the boardwalk and on the beaches. Floats are judged on the parade route. Providing your own music is encouraged.

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *